Wysiłki miast w USA w walce ze zmianami klimatu

Wydany w 2020 roku po raz piąty już amerykański raport City Clean Energy Scorecard wskazuje że w  czasie gdy wiodące miasta w Stanach Zjednoczonych w ramach walki ze zmianami klimatycznymi rozszerzają swoje wysiłki w zakresie czystej energii, wiele z nich pozostaje daleko w tyle i tylko jedna piąta ma ogólnospołeczne cele w zakresie redukcji gazów cieplarnianych.

Pobudzony nowym prawem zapewniającym modernizację wielu nieefektywnych budynków Nowy Jork tym razem znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu. Po nim Boston i Seattle (remis na drugim miejscu) oraz Minneapolis i San Francisco (remis na czwartym miejscu).

Karta wyników przygotowana przez American Council for an Energy-Efficient Economy (ACEEE) analizuje wysiłki 100 głównych miast w USA – zamieszkałych przez 19% populacji kraju – w celu zwiększenia efektywności energetycznej budynków i transportu oraz zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej. Zapewnia najbardziej kompleksową krajową miarę postępu w dziedzinie klimatu oraz mapę drogową dla przyszłych ulepszeń. Z biegiem czasu w karcie wyników przyjęto wskaźniki do oceny zaangażowania społeczności i równości w ramach działań miast na rzecz czystej energii.

Raport, rozszerzony z 75 miast w zeszłym roku, pokazuje, że 20 miast jest obecnie na dobrej drodze do osiągnięcia własnych celów związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych w całej społeczności – o dziewięć więcej niż rok temu. Jednak pozostałe miasta nie są na dobrej drodze, nie dostarczyły odpowiednich danych lub nie wyznaczyły celu.

„Wiele miast naprawdę wykorzystuje tę chwilę i przyjmuje politykę, która pomaga im w walce ze zmianami klimatu, podczas gdy zbyt wiele innych robi, szczerze mówiąc, bardzo niewiele” – powiedział David Ribeiro, dyrektor programu polityki lokalnej ACEEE i główny autor raportu. „Chcemy pokazać wszystkim miastom, nawet liderom, jakie dalsze kroki mogą podjąć w celu najbardziej efektywnego i sprawiedliwego ograniczenia emisji dwutlenku węgla”.

Waszyngton, DC, Denver, Los Angeles, San José i Oakland zamknęły 10 najwyżej sklasyfikowanych miast, a dwa ostatnie miasta po raz pierwszy znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Boston i Los Angeles zaktualizowały prawo, aby nowe budynki były wstępnie okablowane dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych na większej liczbie miejsc parkingowych, a San Francisco zwołało grupę do współpracy ze zmarginalizowanymi społecznościami w celu ustalenia sprawiedliwych strategii budynków mieszkalnych o zerowej emisji.

St. Paul (nr 16) było najbardziej ulepszonym miastem, podejmując kluczowe kroki w celu poprawy efektywności istniejących budynków, zmniejszenia całkowitej liczby przebytych kilometrów i wykorzystania energii odnawialnej. St Louis (nr 28) było drugim najbardziej ulepszonym miastem; w kwietniu stało się trzecim miastem w kraju, które wymagało od dużych istniejących budynków spełnienia standardu wydajności, który będzie stymulował poprawę efektywności energetycznej.

Informacje na temat programu i raport z 2020 roku są dostępne pod adresem: https://www.aceee.org/local-policy/city-scorecard

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *