UE przygotowuje się do walki z wpływem kryptowalut na klimat

Kryptowaluty to niewątpliwie wielki biznes. Jednak wiele z nich niesie ze sobą znaczący ślad węglowy co w konsekwencji umieściło je na celowniku decydentów UE, którzy są teraz zdecydowani przeciwdziałać zmianom klimatu i ograniczać emisje dwutlenku węgla związane z „wydobyciem” wirtualnej waluty.

Bitcoin – największy w świecie kryptowalut i szybko stający się ogólną nazwą rynku – kosztuje ponad 40 000 dolarów, co w przeliczeniu daje jego wartość rynkową blisko 729,1 miliardów dolarów. Drugim pod względem wartości jest Ethereum, warte około 274 miliardy dolarów.

Kryptowaluty same w sobie nie emitują gazów cieplarnianych. To technologia, która je wspiera, znana jako blockchain. Blockchain to zdecentralizowan rejestr, który rejestruje transakcje kryptowalutowe z „blokami” informacji, które są prawie niemożliwe do manipulowania – co czyni je odpornymi na manipulacje z zewnątrz.

Nowa regulacja przechodzi przez machinę legislacyjną UE. Komisja Europejska proponuje rozporządzenie Rynki Kryptowalutowe (z ang. Markets in Crypto-Assets lub MiCA) w celu wprowadzenia zabezpieczeń konsumenckich dla osób, które kupują cyfrowe aktywa finansowe, po tym, jak Facebook ogłosił plany wprowadzenia własnej wirtualnej waluty, zwanej Diem. Projekt ustawy dotyczy handlu tokenami i stablecoinami i początkowo miał niewiele wspólnego z blockchainem. Jest to jednak pierwsza tego rodzaju legislacja, a prawodawcy mają nadzieję, że ostateczne zasady w MiCA wyznaczą globalny standard dla zasobów cyfrowych – w tym ich zużycia energii.

Według badań Uniwersytetu Cambridge, wydobycie bitcoinów na całym świecie zużywa obecnie około 73 terawatogodzin rocznie – więcej energii elektrycznej niż zużywa się w kraju wielkości Austrii czy Portugalii. Sam Bitcoin ma ślad węglowy porównywalny do tego w Nowej Zelandii, produkując 36,95 megaton CO2 rocznie. To jest problem, który ustawodawcy spróbują rozwiązać. Jednak przedstawiciele kryptowalut ostrzegają przed przepisami, które hamują przyszły potencjał blockchain, który może zrewolucjonizować prowadzenie dokumentacji w branży finansowej i wciąż ewoluuje w potencjalnie mniej emisyjne iteracje. „Branża aktywów kryptograficznych od lat koncentruje się na swoim śladzie energetycznym” – powiedziała Francesca Salierno, dyrektor wykonawczy Digital Currencies Governance Group. „Jest to jeden z głównych motorów ewolucji nowych łańcuchów bloków, takich jak Ethereum, którego ślad węglowy był o połowę mniejszy niż w przypadku łańcucha bloków Bitcoin w połowie 2021 r.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *