Norweski Statkraft przejmuje brytyjskie Solarcentury

Statkraft ogłosił przejęcie brytyjskiego producenta paneli słonecznych Solarcentury w ramach transakcji wartej 118 milionów funtów (ok. 600mln złotych). Transakcja polega na nabyciu 100% udziałów w spółce Solarcentury Holdings i jej spółkach zależnych.

Norweski państwowy gigant energetyczny uzyska dostęp do projektów o łącznej mocy 6GW znajdujących się w Europie, w tym w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Grecji i we Włoszech, jak również w Ameryce Południowej. Transakcja wpisuje się w plany Statkraft-u zakładające rozwinięcie  co najmniej 8 GW mocy słonecznej i wiatrowej do 2025 r.

Badania Statkraft sugerują, że energia słoneczna wyprzedzi pozostałe odnawialne źródła energii jako największe na świecie źródło energii elektrycznej od 2035 roku, notując 27-krotny wzrost w ciągu ostatniej dekady.

Oczekuje się, że w 2050 r. energia słoneczna będzie stanowić około 38% światowej produkcji energii elektrycznej.

Christian Rynning-Tønnesen, dyrektor generalny Statkraft, powiedział: „To przejęcie jest zgodne z naszą strategią rozwoju jako deweloper energii wiatrowej i słonecznej, i stania się jedną z wiodących firm zajmujących się energią odnawialną na świecie. Podobnie jak energia wodna i energia słoneczna uzupełniają się wzajemnie, Statkraft i Solarcentury doskonale pasują do siebie pod względem celów i ludzi. Połączenie sił przyspieszy nasz wzrost i będzie napędzać transformację energetyczną ”. Transakcja podlega zatwierdzeniom przez organy regulacyjne i lokalną konkurencję i ma zostać zakończona do końca roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *