Światowe emisje wracają do poziomów sprzed pandemii

Pandemia Covid-19 w 2020 spowodowała największy od II wojny światowej roczny spadek globalnych emisji związanych z energią, informuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Emisje spadły o prawie 2 miliardy ton w 2020 / 6%, największą, absolutną wartość w historii. Większa część, ok. 1mld ton, była rezultatem zmniejszonego zużycia paliw płynnych na potrzeby transportu drogowego i lotnictwa.

Najniższy poziom osiągnięty był w kwietniu, po czym globalne emisje zanotowały mocne „odbicie” i wzrosły do poziomów wyższych niż w roku 2019 już w grudniu. Najnowsze dane wskazują, że globalne emisje były wyższe w grudniu 2020 niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Jest to wynikiem odradzającej się aktywności ekonomicznej wśród głównych gospodarek świata, która z kolei wpływa na zwiększony popyt na energię, jak również braku znaczących działań legislacyjnych mających na celu przyspieszenie przechodzenia na bezemisyjne źródła energii. W wielu krajach na całym świecie obecnie poziomy emisji przekraczają te z przed początku pandemii.

„Obserwowane od końca ubiegłego roku odbicie w globalnych emisjach jest sygnałem ostrzegawczym, że nie robimy wystarczająco dużo żeby przyspieszyć transformację energetyczną na świecie” – powiedział Dr Fatih Birol (na zdjęciu), Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energetycznej. „Jeśli poszczególne rządy nie zaadoptują wystarczająco szybko odpowiednich polityk energetycznych, możemy zmarnować swoją historyczną szansę żeby poziom emisji w 2019 nie był przekroczony”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *