MAE: globalny postęp w zakresie efektywności energetycznej poniżej oczekiwań

Globalny postęp w zakresie efektywności energetycznej znacznie poniżej poziomu wymaganego do osiągnięcia celów klimatycznych.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) roczny postęp w poprawie globalnej energochłonności, pomimo powrotu w tym roku do tempa sprzed pandemii, wynosi poniżej 4%, które wymagane jest między 2020 a 2030 r. w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej – ujawnił raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) „Energy efficiency 2021” opublikowany wczoraj (oficjalne wydanie i omówienie reportu przez MAE można obejrzeć tu: https://youtu.be/Tgeu6517JJQ ).

Osiągnięcie międzynarodowych celów klimatycznych, aby ograniczyć globalny wzrost temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza, wymaga szybkiej ekspansji technologii i rozwiązań, które pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie energii w całej gospodarce. Raport MAE wzywa rządy do przejęcia wiodącej roli w mobilizowaniu niezbędnych inwestycji i oczekuje się, że ich polityka pomoże zwiększyć inwestycje w efektywność energetyczną o 10% w tym roku do prawie 300 miliardów dolarów w ujęciu globalnym.

Raport wskazuje również że całkowite roczne inwestycje w efektywność energetyczną na całym świecie muszą potroić się do 2030 r., w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., co może okazać się trudne, gdyż dotychczas zatwierdzone przez rządy wydatki na efektywność energetyczną są regionalnie niezrównoważone, tj. większość wydatków pochodzi z gospodarek rozwiniętych.

MAE podkreśla, że ​​rządy w rożnych krajach mają znaczny potencjał do wykorzystania pakietów naprawczych w celu zwiększenia wydatków, które do 2030 r. dodałyby cztery miliony nowych miejsc pracy związanych z efektywnością energetyczną i pobudziły wzrost gospodarczy.

„Uważamy efektywność energetyczną za „pierwsze paliwo ”, ponieważ nadal stanowi najczystszy i, w większości przypadków, najtańszy sposób zaspokojenia naszych potrzeb energetycznych. Nie ma wiarygodnej drogi do neutralności klimatycznej bez znacznie bardziej efektywnego wykorzystania naszych zasobów energetycznych ”, powiedział dyrektor wykonawczy MAE, Fatih Birol. „Krokowa zmiana w efektywności energetycznej da nam szansę walki z najgorszymi skutkami zmian klimatycznych, jednocześnie tworząc miliony miejsc pracy i obniżając rachunki za energię”.

Według raportu, oczekuje się, że tempo obniżania globalnej energochłonności, kluczowego wskaźnika tego, jak efektywnie światowa gospodarka wykorzystuje energię, wzrośnie w 2021 r. do 1,9%.

„Jest to zgodne ze średnim rocznym tempem poprawy w ciągu ostatnich 10 lat (oprócz roku 2020 który był najgorszy pod tym względem od dekady, przyp. red.), ale znacznie poniżej 4% potrzebnych w latach 2020–2030 na ścieżce MAE do neutralności klimatycznej do 2050 r.” – czytamy w raporcie.

Agencja ustaliła, że ​​w ciągu ostatnich pięciu lat energochłonność poprawiała się średnio o 1,3% rocznie, w porównaniu z 2,3% w latach 2011-2016.

Stwierdzono również, że oprócz dobrze rozwiniętej polityki efektywności energetycznej, takiej jak normy dotyczące urządzeń, innowacyjne technologie takie jak internet rzeczy będą odgrywać znaczącą rolę w przyszłości efektywności energetycznej, ponieważ ich szybkie upowszechnianie się pomaga zwiększyć skalę i zakres korzyści płynących z efektywności energetycznej i może zapewnić tańszą i łatwiejszą transformację energetyczną.

Pełny raport dostępny jest na stronie MAE: https://www.iea.org/reports/energy-efficiency-2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *