Europejskie banki wspierają budowę czterech farm wiatrowych w Polsce

Niemiecki deweloper WPD wybuduje w Polsce cztery farmy wiatrowe o łącznej zainstalowanej mocy 102,5 MW, które pozwolą pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 60 000 gospodarstw domowych. Wszystkie projekty – Jarocin Koźmin, Jarocin Wschód, Krotoszyn i Słupca-Kołaczkowo koło Poznania – zlokalizowane będą w województwie Wielkopolskim.

Budowa farm wiatrowych w Polsce jest wspierana przez Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) i niemiecki Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) pożyczkami o wartości 42 mln euro (184 mln zł) od każdej z instytucji. Finansowanie EIB zabezpieczone jest gwarancjami z Europejskiego Funduszu Strategicznych Inwestycji (EFSI).

Projekty pomogą zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i zanieczyszczenie powietrza oraz będą wspierać cel UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Wiceprezes EBI Teresa Czerwińska powiedziała: „Polska stara się zmniejszyć zależność od węgla, tworząc nowe miejsca pracy w energetyce.

„Energia wiatrowa jest odnawialnym źródłem energii o największym potencjale wzrostu w kraju, a EBI z radością wspiera tę transformację. Dzięki EFSI jesteśmy w stanie wypełnić lukę w przystępnym długoterminowym finansowaniu produkcji energii odnawialnej w Polsce. Jest to ważne, ponieważ musimy zaoferować krajowi i jego mieszkańcom możliwie najlepsze warunki do dążenia w stronę czystej i przyjaznej dla klimatu przyszłości ”.

Szczegóły projektów i ich finansowania pod adresem: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_1963

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *