Czemu odbiorca energii potrzebuje danych historycznych?

Od 15 grudnia 2020 roku bezpłatny dostęp do danych rynkowych historycznych na Towarowej Giełdzie Energii został ograniczony. Wcześniej można było korzystać z danych z poprzednich okresów – miesięcy, a nawet lat. W tej chwili bezpłatnie można przeglądać historię notowań tylko do 60 dni wstecz. Dane statystyczne zostały przeniesione do aplikacji AIR (Informacje Analizy Raporty) i są dostępne już odpłatnie.

O tym jak ważny jest dostęp do danych historycznych dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie energią i jej zakupami pisze poniżej Wojciech Nowotnik, ekspert w obszarze zakupów energii.

Dla wielu osób i firm wgląd w historię sprzed kilku miesięcy a nawet lat to istotny punkt odniesienia; ważny dla ustalania strategii zakupowej jak również składowych budżetu firmy na jaki składa się koszt zakupu gazu i energii. Brak takich danych może być istotnym czynnikiem ryzyka związanym z  rozminięciem się prognoz założonych w budżecie z jego realną realizacją.

Ważny punkt odniesienia

Czy aktualne ceny na rynku spot są wysokie czy niskie? Jak wygląda cena energii lub gazu na tle CO2 czy węgla? Aby odpowiedzieć na te pytanie potrzebujemy danych historycznych. Im dłuższa perspektywa tym lepiej jesteśmy w stanie ugruntować pogląd na temat tego jak w tym momencie wygląda rynek lub jak wydarzenia ubiegłoroczne, czy kilka lat temu wpływały na zmienność cen i nasze decyzje zakupowe.

Wykres przedstawiający poziom cenowy w danym momencie na tle cen jakie występowały od stycznia 2019 dla notowań produktu Base_Y-21


Dane historyczne śmiało możemy wykorzystać też do opracowania narzędzia, które będzie podpowiadać kiedy występują okazje cenowe na tle cen historycznych i w takim przypadku jakie mogą być decyzje zakupowe:

Przy okazji warto zastanowić się nad formą prezentacji danych. Czy faktycznie potrzebuję surowych danych, aby samodzielnie opracować graficzną formę wykresów, czy tabel? A może warto wykorzystać wykres z gotowego narzędzia, aby przedstawić rezultaty naszych działań zakupowych na tle rynku?

Szersza perspektywa

Sytuacja ekonomiczna Polski bez wątpienia wywiera wpływ na nasz rynek energii. Historia uczy nas również tego, że wydarzenia poza Polską także istotnie wpływają na nasz rodzimy rynek energii.

Szczególnie dotkliwie odczuliśmy wpływ drastycznego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2, kiedy to w 2019 roku pojawiły się pierwsze rachunki za energię elektryczną. Analizujemy jednak nie tylko ceny emisji CO2, ale też ceny gazu na bardziej dojrzałych rynkach takich jak np. holenderskim hubie gazowym TTF, czy też niemieckim NCG lub Gaspool. Dzięki danym z ubiegłych lat dowiadujemy się jakie konsekwencje niosły za sobą testy bloków nuklearnych we Francji w czwartym kwartale 2016 roku czy też bardziej odległa w czasie katastrofa w Fukushimie.

Dzięki danym historycznym możemy opracowywać narzędzia, które ułatwią pracę kupcom energii. Pokazanie jak zachowywała się cena prądu i gazu za okres ostatnich lat to kwestia kilku kliknięć i wykres może wygenerować się w mig.

Dodatkowo, jeżeli dysponujemy danymi innych towarów energetycznych jak ropa naftowa, węgiel czy CO2, bardzo łatwo możemy wykazać pewne zależności, porównać je do siebie i sprawdzić dla jakich rynków cena CO2 mocno wspierała wzrosty w roku 2019 czy 2020? Co odpowiadało za rosnące ceny prądu w Niemczech w 2017 roku?

Dobre decyzje na przyszłość a wnioski z lat ubiegłych

Informacja o historii cen pozwala ustalić relacje i wytłumaczyć zmiany na rachunkach za energię. Pamiętajmy jednak, że dane historyczne to nie tylko stare decyzje i „historia”. To również notowania produktów, które będą Państwo kupować prędzej czy później.

Bez informacji na temat cen z lat poprzednich otrzymujemy informację złudną, lub niepełną:

Produkt terminowy BASE_Y-22 jest notowany na TGE już od grudnia 2018 roku. Decyzje o zakupie energii na rok 2022 mogli Państwo podejmować już od 2018 roku – bez danych historycznych nie jest możliwe stwierdzić czy aktualny poziom cen na tle historii jest atrakcyjny, czy też bardzo wysoki. Taka wiedza może pomóc w podjęciu dobrej decyzji zakupowej.

Sama analiza danych z pewnością nie wystarczy. Bez właściwej oceny wpływu kosztu energii na Państwa biznes wnioski z danych historycznych a co za tym idzie rezultaty działań na ich podstawie mogą być opłakane w skutkach.

Warto wykorzystać tą sytuację, aby zweryfikować dostępne na rynku narzędzia i wybrać to, co faktycznie odpowiada naszym potrzebom i choć będzie wydatkiem, to zapewni odpowiednią wartość dodaną do naszych działań prowadzących do optymalnego zakupu.

PROFIL AUTORA

Ekspert ds. zakupów w obszarach FMCG, finansów i branży energetycznej. Obecnie skoncentrowany na zakupach energii elektrycznej,   gazu   ziemnego   i   poszukiwaniu możliwości finansowania odnawialnych źródeł energii. Partner w ENERACE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *