Białoruś włącza pierwszą elektrownie nuklearną w kraju

Pierwszy blok rosyjskiej elektrowni jądrowej Ostrovets, której budowa rozpoczęła się w 2013 roku,  po raz pierwszy dostarczył energię elektryczną do sieci na Białorusi.

Rosyjski państwowy koncern jądrowy Rosatom, który opracowuje projekt, poinformował, że obiekt jądrowy będzie składał się z dwóch reaktorów o łącznej mocy 2,4 GW który docelowo produkował będzie 18 000 GWh energii elektrycznej.

Elektrownia jądrowa, położona około 500km na północny-wschód od Warszawy, 240km od Suwałek i tylko 40 km na południe od Wilna, stolicy Litwy, pomoże zaspokoić zapotrzebowanie na energię na Białorusi, która ma ograniczone krajowe zasoby paliw.

Litwa i Łotwa sprzeciwiły się jednak budowie elektrowni, powołując się na obawy o bezpieczeństwo narodowe. W odpowiedzi na niepokoje państw ościennych Rosatom stwierdził, że obiekt spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Oczekuje się, że druga jednostka zostanie uruchomiona w przyszłym roku i według Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego (WNA) pozwoli uniknąć ponad 18 milionów ton dwutlenku węgla rocznie, podobnie jak pierwsza jednostka, zastępując generatory węglowe.

Dyrektor generalny WNA Sama Bilbao y León powiedział: „Pojawiają się dowody na to, że aby utrzymać zrównoważoną i niskoemisyjną ścieżkę energetyczną, musimy szybko zwiększyć ilość nowych mocy jądrowych budowanych i podłączanych do sieci na całym świecie. 2,4 GW nowej mocy jądrowej na Białorusi będzie istotnym wkładem w osiągnięcie tego celu ”.

WNA dodaje, że w ciągu najbliższych kilku lat do Białorusi dołączą Bangladesz i Turcja jako nowe kraje energetyki jądrowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *